fbpx
Všetky moje časti

O čom to je

Toto nie som ja… niekedy sa nespoznávam…
Poznáte ten pocit, keď v určitých situáciách nad vami prebral ako keby kontrolu niekto iný?
Máte pocit zmätenosti a nerozumiete ako je to možné?
Možno sa aj preľaknete či ste normálny/a. Či to je normálne.
A možno nemáte rád/a na sebe niektorú časť, ktorá sa správa tak, ako nechcete a hovoríte si: s týmto potrebujem zabojovať.

Teória častí

Väčšina z nás má svoje časti a neznamená to, že máte rôzne ja, skôr to, že ste ľudia.  Práca s vašimi vnútornými časťami vám umožní odhaliť najkrajšie prvky vás samých, ktoré boli často potlačené. Keď sa uvoľnia, sprístupní sa vám novoobjavená schopnosť žiariť, spájať sa a nadväzovať vzťahy – so sebou, s druhými a so svetom. Pomôže vám to zapnúť tú časť, ktorá je pre vás v danom momente najsprávnejšia.

Existuje mnoho rôznych metód, ktoré sa zaoberajú prácou s časťami, vrátane vnútorných rodinných systémov {IFS}. od Richarda Schwartza, práca so stavom ega od Watkinsa a Watkinsa, 1997, Gestalt terapia od Perlsa, 1973 a iné.

O čom to celé je?

Predstavte si seba ako autobus s názvom JA, ktorý vezie všetky vaše časti (dcéra/syn, mama/otec, zamestnanec/kyňa, manžel/ka, šéf/ka, kamoš/ka….a ďalšie). Šoférom však môže byť iba jedna. Striedajú sa podľa potreby alebo okolností. Podľa toho aká je cesta, krajina, či sú cesty preplnené alebo prázdne, rovné alebo kľukaté, úzke alebo široké, či sú šoféri okolo vás agresívni alebo je pohoda…

Každá časť sa snaží, aby ste sa bezpečne dostali do cieľa. Niektoré sú však skúsené a niektoré sú iba začiatočníci. Niektoré vedia rýchlo reagovať a niektoré potrebujú širokú cestu. Každá má iné schopnosti.

Niekedy sa stane, že cesta ide plynule lebo správna časť sedí za volantom a niekedy tam sedí vystrašená časť a jej štýl jazdy sa vám nepozdáva.

Základný princíp pochopenia a práce s časťami je, že neexistuje žiadne moje zlé Ja (niekto to volá Ego). Zámerom všetkých vašich častí je pracovať vo váš prospech. Niektoré sú však zranené, neskúsené a sadajú si za volant v nesprávnom momente.

Každý sa môže naučiť spoznať svoje časti a pracovať s nimi. Zabezpečiť, aby čo najčastejšie šoférovala tá časť, ktorá je najvhodnejšia pre ten konkrétny úsek vašej cesty, v ktorom sa práve nachádzate.

Či už to je prezentovanie pred dôležitým publikom alebo vychovávanie svojho dieťaťa alebo rozprávanie sa so svojim partnerom/partnerkou alebo akákoľvek situácia, v ktorej potrebujete za volantom tú vašu najschopnejšiu časť.

Ako pochopiť svoje časti, zmapovať ich a ako s nimi pracovať ?

Ponúkame vám dva spôsoby:

  1. Zúčastnite sa nášho workshopu, termín nájdete TU
  2. Dohodnite si individuálne stretnutie s Erikou alebo Táňou
Všetky moje časti
Prejsť na začiatok