fbpx
Máš strach z verejného vystupovania?

Chceš prekonať strach (nielen) z verejného vystupovania či online vysielania?

Čaká ťa prezentácia, dôležitý rozhovor, porada, míting a tebe sa už teraz trasú kolená? Už si vyskúšal všetko možné – naštudovať si ako sa trémy zbaviť, dobre sa pripraviť, robíš svoj rituál, čo ti má pomôcť a stále nič?! Tvoja tréma sa možno ešte stupňuje?

Aj v noci sa prebúdzaš s rovnakým scenárom? Stojíš pred tvojim publikom, môže to byť 10 známych tvárí alebo 100 úplne cudzích ľudí. Upriamujú na Teba zrak s očakávaním v očiach. Otvoríš ústa a ťažko si môžeš povedať, že si pripravený vydať niečo z tvojho hrdla. Hlas, ktorý z teba vychádza ako by nebol ani ten tvoj a tvoje starostlivo napísané poznámky sa v tejto chvíli nezdajú byť nápomocné.

Tvoje ústa sa zdajú byť lepkavé a suché. A oči publika zmätené. Tvoja tvár je horúca a jediná chladná vec je pot, čo steká po tvojej pravej strane alebo studené ruky. Je ťažké dýchať. Pociťuješ tlak pohnúť sa rýchlejšie. Začínaš sa mýliť v slovách. Ľavé koleno sa ti začína triasť a ty sa snažíš to zastaviť. Mal by si použiť gestá na zvýraznenie toho, čo hovoríš, ale teraz je to bez šance. Poslucháči vyzerajú rozpačito a ty hľadáš únik, chce sa ti tam nebyť alebo zomrieť. Hrôza.

Áno, tréma je všade naokolo a navždy. A niekedy ešte aj rastie a je ťažké sa jej vyhnúť, a to aj profesionálom. Keď objavíš tabletku na trému, staneš sa milionárom…

Čo keby to vyzeralo časom napríklad takto: Stojíš pred svojim publikom, čo obracia oči s očakávaním na teba. Riadne sa ukotvíš, dovolíš svojmu telu uvoľniť sa, otvoríš ústa, usmeješ sa a začneš hovoriť. Hlas je silný a dôveryhodný. Úvod, čo si si nacvičil pociťuješ ako správny alebo spontánny. Cítiš sa dobre, pripravený na to, čo je pred tebou. Hovoríš jasne a uvážlivo. Pozeráš sa priamo do očí tvojich poslucháčov a vkladáš viac energie do hlasu.

Teraz sa usmievaš, aj oni sa usmievajú, kývajú hlavou, sú akoby s tebou prepojení. Otázky ťa nezaskočia. Na záver počuješ štedrý potlesk a vnímaš obdiv.

Opojný pocit sa rozlieva po tvojom tele. Cítiš sa taký „živý“. A možno to chceš robiť znovu. Vystupovanie už nie je to, z čoho by si mal mať prílišný strach. Je to niečo, čo ti prináša radosť, dôležitosť, rast, nové príležitosti, úspech…

Niekedy vôľa a vedomá myseľ nestačí na prekonanie trémy, či strachu. Preto mám pre teba pripravený ešte iný účinný a unikátny spôsob, aby si využil energiu trémy vo svoj prospech.

Môžeš si byť istý, že všetky zdroje už máš v sebe, len ich vytiahnuť a použiť. Zistíš, čo ti môže pomôcť znížiť nervozitu pred a aj počas vystúpenia. Všetko si v bezpečnom prostredí nacvičíš. Keďže to už budeš vedieť a keď zameriaš vytrvale svoju pozornosť na to, čo chceš dosiahnuť, tak to jednoducho docieliš. Pomáham ti, aby si si pomohol sám.

Máš strach z verejného vystupovania?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prejsť na začiatok