fbpx
Keď chceš jedno aj druhé

Možno aj ty si v situácii, že chceš odísť zo súčasnej práce a začať podnikať. Zároveň ti tvoj vnútorný hlas hovorí Ale, čo ak to nevyjde? Alebo chceš opustiť partnera, ale máš obavu ako to zvládneš sama, a nechce sa ti hľadať iného. Možno si nespokojná/ný so svojim zamestnancom, ale nemáš odvahu mu to povedať a rozlúčiť sa s ním, lebo kde nájdeš iného…

Z týchto situácií vidno, že túžiš a zároveň máš strach. Chceš jedno a aj druhé a nevieš čo chceš viac, nevieš sa rozhodnúť, behá ti to neustále dokola po rozume a nedá ti to spávať. Cítiš nepokoj, frustráciu, ktorá prerastá do hlbokej nespokojnosti. Niečo ako keby ťa držalo a nechcelo pustiť ďalej.

Ten pocit prerastá do bezmocnosti až úzkosti či depresie až si hovoríš, že sa na to celé vykašleš a zostaneš tak ako si, ale nespokojnosť v tebe zostáva a nepríjemné stavy nervozity a napätia sa nestratili. Rozpor v tebe zostal, lebo si neurobil/a rozhodnutie a to ti berie životnú energiu.

Vnímame, že niečo s nami nie je v poriadku – sťahuje nám žalúdok, zviera hrudník, akoby sme sa nemohli nadýchnuť, bolí nás hlava, nemôžeme zaspať…Pripisujeme to rôznym príčinám, telesným poruchám…Mozog začína kresliť ďalšie predstavy a scénáre a chytá nás až panika.

Často si neuvedomujeme, že je za tým náš nevyriešený rozpor – vnútorný konflikt. Je to jeden z veľmi silných zdrojov uberania našej energie, oberá nás to o silu, ktorou by sme sa mohli pohnúť vpred. A niekedy máme takýchto vnútorných konfliktov v sebe viac a nevieme, čo urobiť skôr.

Podobné situácie zažívam aj ja. Keď som začínala podnikať, 2 týždne pred vydaním môjho nového živnostenského listu začala pandémia. Nevedela som si ani len predstaviť, čo to bude a ako dlho to bude trvať. Fungovala som však ďalej, v duchu si hovoriac „to pôjde“. Na stole som mala a doteraz mám výrok: „Nikdy sa nevzdávaj. Chcela som pomáhať ľuďom a nájsť ďalší zmysel života. Nemala som žiadny príjem, „len“ skvelého manžela, ktorý to celé istil. Získavať klientov klasicky osobne sa mi nedarilo.

Prešlo niekoľko mesiacov a predstava úspešného rozbehu biznisu sa občasne rozplývala v hmle a zase oživovala. V závislosti od nálady a počasia???

Niekedy v januári, keď opadla eufória z Vianoc a novoročný optimizmus, uviazla som v dileme – Pokračovať v podnikaní alebo sa zamestnať a získať istotu, príjem, uvoľnenie z napätia? A pracovať, kde ma budú ochotní vziať? A čo moje sny o naplnení, pomáhaní ľuďom? Čo s tou všetkou energiou, ktorú som do toho dala? Ako to v sebe uzavriem? Alebo sa mám zamestnať a podnikať popri?

Raz nad ránom, kedy to vo mne zase hlodalo, mi napadlo použiť jednu techniku, ktorá pomáha komukoľvek rozhodnúť sa. Pri zavretých očiach sa mi postup v hlave ľahko vynáral a nechala som sa ním viesť. Zvažovanie vyzeralo zložito, ale otázka znela vlastne jednoducho. Podnikať alebo sa zamestnať?

A o pár minút som vedela, že pre mňa existuje len jedna možnosť – pokračovať v podnikaní a opustiť plán B – zamestnanie.

A ver mi, riadne sa mi toho rána uľavilo.

Napriek tomu, že som vedela, že nemám vôbec vyhrané a ani teraz ešte vôbec nie som za vodou. Odvtedy kráčam tou cestou a robím malé i väčšie kroky vpred. A odvtedy som urobila viacero malých i veľkých rozhodnutí. Keď som sa zasekla opäť som si pomohla zmieneným postupom.

Možno máš dilemu, čo nemôžeš, nevieš alebo nedokážeš vyriešiť. Keď máš chuť použiť nielen rozum ale aj svoje vnútro, nielen hlavu, ale aj srdce, rada ťa riešením tvojej dilemy prevediem.

Keď chceš jedno aj druhé
Prejsť na začiatok