fbpx
„Čo je to s tebou?“

Niektorých ľudí bez premýšľania označíme za problémových, divných, nebezpečných, hrubých, slabých…V knihe rozhovorov o traume, psychickej odolnosti a uzdravení nás autori vedú k tomu, aby sme u takýchto ľudí hodnotiacu otázku „Čo je to s tebou?“ nahradili „Čo sa ti stalo?“ Tak znie aj názov knihy amerického psychiatra Bruce Perryho a slávnej moderátorky Oprah Winfrey (Co se ti stalo?, Praha, Portál, 2023). Táto otázka znamená záujem o skutočné korene problému druhého: Nemá za sebou traumatickú skúsenosť, ktorá spôsobila jeho pocit nedôvery, odťažitosti, nesmelosti, nízkej sebadôvery…? Aké bolo jeho detstvo? Stretol sa s odmietaním, zanedbávaním, nízkou/vysokou pozornosťou, tlakom na výkon? Nevyrastá jeho agresivita z mechanizmov, ktoré si vytvoril, aby vôbec prežil?

Neuvedomené alebo neriešené zranenie (trauma) napríklad z detstva, dospievania môže výrazne ovplyvniť spôsob ako človek koná, vníma, rozhoduje sa, reaguje, čo povie či nepovie. Ovplyvňuje prítomnosť, aj naše uvažovanie o budúcnosti.

Posun v kladení otázky presúva našu pozornosť od zamerania, čo je s človekom v neporiadku na to, čo ho ovplyvnilo, zranilo tak, že ho to zatvrdilo a narušilo jeho schopnosť rásť a rozvíjať sa.

Mňa samú to vedie k ešte hlbšiemu pochopeniu, kladeniu otázok a empatii či súcitu.

Čo na to hovoríte vy?

„Čo je to s tebou?“
Prejsť na začiatok